Uncategorized

Tc Den Doğum Tarihi Öğrenme

TC Kimlik Numarasından Doğum Tarihi Nasıl Öğrenilir?

Türkiye’de vatandaşların kimlik bilgileri, T.C. Kimlik Numarası üzerinden takip edilmektedir. Bu numara, kişilerin doğum tarihini de içermektedir ve TC Kimlik Numarasından doğum tarihinin nasıl öğrenileceği merak edilmektedir.

TC Kimlik Numarasından doğum tarihi öğrenmek oldukça kolaydır. Öncelikle, TC Kimlik Numarası 11 hanelidir ve 1. ve 2. haneler yıl bilgisini verir. Bu nedenle, TC Kimlik Numarasının ilk iki hanesini kontrol ederek kişinin doğum yılını bulabilirsiniz.

Ülkemizdeki TC Kimlik Numaraları belirli aralıklara göre dağıtıldığı için, belirli bir numara ile doğru bir sonuca ulaşabilmek için diğer haneleri de dikkate almanız gerekmektedir. Bu haneler arasında doğum tarihinin tam olarak belirtilmesi için çeşitli işaretler bulunmaktadır.

Mesela, TC Kimlik Numarasının 3., 4. ve 5. haneleri doğum tarihinin ayını belirtir. Örneğin, 9601 şeklinde başlayan bir TC Kimlik Numarası varsa, kişinin doğum tarihi Ocak ayında gerçekleşmiştir.

TC Kimlik Numarasının 6., 7. ve 8. haneleri ise doğum tarihinin gününü belirtir. Bu sayede kişinin hangi gün doğduğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin, 960115 şeklinde bir TC Kimlik Numarası bulunuyorsa, kişinin doğum tarihi 15 Ocak’tır.

TC Kimlik Numarasının son 2 hanesi ise, kimlik numarasının geçerlilik kontrolünü sağlar. Bu haneler genellikle sıfırdan farklıdır ve belirli bir algoritma ile hesaplanır.

Özetlemek gerekirse, TC Kimlik Numarasından doğum tarihini öğrenmek için, ilk iki hane yıl bilgisini verir, sonraki üç hane ay bilgisini, ardından üç hane de gün bilgisini belirtir. Son iki hane ise geçerlilik kontrolü için kullanılır.

TC Kimlik Numarasından doğum tarihini öğrenmek, bazı durumlarda işe yarayabilir. Örneğin, kişinin yaşını hesaplayarak belirli indirimlerden ya da haklardan yararlanılabilir. Ancak, bu bilgiyi kötü niyetli kullanmak ya da başka kişilerin gizliliğini ihlal etmek kesinlikle yanlıştır.

Unutmayın, TC Kimlik Numaraları kişisel ve güvenlik açısından önemli bilgilerdir. Bu nedenle, herhangi bir nedenle kullanmadan veya başka kişilerle paylaşmadan önce dikkatli olmanız önemlidir.

Bu yazıda, TC Kimlik Numarasından doğum tarihini nasıl öğrenebileceğinizi ve bu bilgiyi nasıl doğru bir şekilde kullanmanız gerektiğini anlattık. Umarız kişi hakkında bu bilgiyi merak ettiğiniz durumlarda doğru ve etik bir şekilde kullanırsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
servisl