Uncategorized

Html Button Link Verme

Html Butonlara Link Verme

Html’de butonlara link verme oldukça basit bir işlemdir. Bir butona tıkladığınızda belirli bir linke yönlendirilmeniz gerektiğinde kullanabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için “a” etiketini kullanacağız. “a” etiketini kullanarak linkler oluşturabileceğimiz gibi, butonlara link vermek için de kullanabiliriz.

Html’de bir butona link vermek için, “a” etiketiyle birlikte “href” özelliğini kullanırız. Bu özellik, butona tıklandığında yönlendirileceğimiz linki belirtmemizi sağlar. Örneğin:

Yukarıdaki örnekte, bir butona link vermek için “a” etiketini kullandık. “href” özelliği içerisinde “https://www.example.com” bağlantısını belirttik. Butona tıklandığında, tarayıcı yeni bir sekmede bu linke yönlendirilecektir.

Bu işlemi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır. İlk olarak, butona link verdiğinizde, kullanıcıların bu linki yeni bir sekmede açmalarını sağlamak isteyebilirsiniz. Bunun için “target” özelliğini kullanabilirsiniz. Örnekteki “_blank” değeri, linkin yeni bir sekmede açılmasını sağlar. Eğer linkin aynı sekmede açılmasını isterseniz, bu özelliği belirtmezsiniz.

Ayrıca, butona tıklanıldığında kullanıcıyı başka bir sayfaya yönlendirmek istemeyebilirsiniz. Bunun yerine, butona tıklandığında sayfanın belli bir bölümüne yönlendirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda, linkin yanına “#” işareti ekleyerek, yönlendirilmek istenen bölümün “id” değerini belirtirsiniz. Örneğin:

Yukarıdaki örnekte, butona tıklandığında sayfanın “hakkimizda” bölümüne yönlendirilecektir. Bu bölümün html kodunda “id” özelliğini belirtmeniz gerekmektedir.

Html’de butonlara link verme oldukça basit bir işlemdir. “a” etiketiyle birlikte “href” özelliğini kullanarak butonları linklere dönüştürebilirsiniz. Bu şekilde kullanıcıları belirli bir linke yönlendirebilir veya sayfanın belli bir bölümüne yönlendirebilirsiniz. Bu özelliği kullanırken, kullanıcılara daha fazla bilgi vermekte ve yönlendirmek istediğiniz yerleri vurgulamak için “b” etiketini kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
servisl