Uncategorized

Cpanelden Cpanele Site Taşıma

Cpanelden Cpanelet’e Site Taşıma

Birbirinden farklı hosting sağlayıcıları bulunmaktadır ve bazen yeni bir hosting sağlayıcısı arayışına girebilirsiniz. Bu durumda mevcut web sitenizi kolaylıkla taşımanız gerekebilir. Neyse ki, CPANEL ve konfigürasyon dosyalarınızı yeni bir sunucuya aktarma sürecini oldukça basit hale getirecek birkaç adım bulunmaktadır.

1. Adım: Cpanel’den yedek alın
Eski hosting sağlayıcınızın kontrol paneline (Cpanel) giriş yapın ve sitenizin yedeğini alın. Bu işlem genellikle “Yedekleme” veya “Dışa Aktar” gibi bir seçenek altında bulunur. Yedeği alırken, veritabanı dosyalarınızı da dahil etmeyi unutmayın.

2. Adım: Yeni hosting hesabı oluşturun
Yeni hosting sağlayıcınızın kontrol paneline giriş yapın ve yeni bir hosting hesabı oluşturun. Gerekli bilgileri girerek yeni bir web alanı oluşturabilirsiniz. Bu aşamada sunucu bilgilerinizi de not almalısınız.

3. Adım: Veritabanı oluşturun
Yeni hosting hesabınızdaki kontrol panelde veritabanı oluşturma seçeneğini bulun. Veritabanı adını ve diğer gereken bilgileri girerek yeni bir veritabanı oluşturun. Oluşturduğunuz veritabanı adını ve bu veritabanına bağlanmak için kullanıcı adı ve şifresini not alın.

4. Adım: Veritabanı yedeğini içe aktarın
Yeni hosting sağlayıcınızın kontrol panelinde, veritabanı yönetim bölümünde bir “veritabanı içe aktar” seçeneği bulunmalıdır. Bu seçeneği kullanarak Cpanel’den aldığınız veritabanı yedeğini yükleyin. İçe aktarma işlemi tamamlandığında, veritabanı bağlantı bilgilerini not aldığınız gibi yeni veritabanı bilgilerinizi de not edin.

5. Adım: Site dosyalarını yükleyin
Yeni hosting sağlayıcınızın kontrol panelinde, dosya yöneticisini bulun ve web siteniz için yeni bir klasör oluşturun. Ardından Cpanel’den aldığınız site dosyalarını bu klasöre yükleyin. Yükleme işlemi tamamlandığında, yeni sunucu bilgilerinizi not alın.

6. Adım: Konfigürasyon dosyalarını düzenleyin
Yeni hosting hesabınızdaki kontrol panelde, dosya yöneticisini kullanarak web sitenizin ana dizininde yer alan Cpanel’den aldığınız konfigürasyon dosyalarını açın. Bu dosyalarda eski hosting sağlayıcınızın sunucu bilgileri olacak. Bu bilgileri yeni hosting sağlayıcınızın sunucu bilgileriyle değiştirerek kaydedin.

7. Adım: DNS ayarlarını güncelleyin
Web sitenizin yeni sunucuya bağlanabilmesi için DNS ayarlarını güncellemeniz gerekecektir. Bunun için domain sağlayıcınızın kontrol paneline giriş yapın ve DNS ayarlarınızı düzenleyin. Yeni hosting sağlayıcınızın size verdiği NS (name server) bilgilerini kullanarak DNS ayarlarınızı güncelleyin. Bu işlem genellikle “NS Kayıtları” veya “Nameserver Ayarları” şeklinde bir seçenek altında bulunur.

8. Adım: Bekleyin ve kontrol edin
DNS ayarlarınızı güncelledikten sonra, değişikliğin tam olarak yayılması birkaç saat sürebilir. Bu sürede web sitenizin yeni sunucuya bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek için tarayıcınızda bir sayfayı yenileyin. Site doğru bir şekilde açılıyorsa, taşıma işlemi başarıyla tamamlanmış demektir.

Artık web sitenizi eski hosting sağlayıcınızdan yeni hosting sağlayıcınıza taşımanız için gerekli adımları tamamladınız. CPANEL ve konfigürasyon dosyalarınızı düzgün bir şekilde düzenlediğinizden emin olun. Bu sayede web sitenizin yeniden hızlı ve sorunsuz bir şekilde çalışacağından emin olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
servisl