Uncategorized

Apartman Boyasını Kiracı Mı Öder

Apartman Boyasını Kiracı Mı Öder

Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, bir süre sonra boya işlerinin yapılması gerekebilir. Peki, apartman boyası masrafını kim karşılar? Bu konuda genellikle kiracılar ve ev sahipleri arasında bir anlaşmazlık yaşanır. Bu makalede, apartman boyasını kimin ödemesi gerektiği konusuna açıklık getireceğiz.

Dilimize “apartman boya masrafını kiracı mı öder” şeklinde çevrilen bu konu, aslında kiracı ve ev sahibi arasındaki sorumlulukların belirlendiği “Türk Borçlar Kanunu”na dayanır. Kanun, kiraya veren (ev sahibi) ve kiracının hak ve yükümlülüklerini düzenler ve apartman boya masrafı da bu durumlardan biridir.

Türk Borçlar Kanunu’na göre, evin kiralanmadan önceki durumu kiracıya bildirilmeli ve sonuç olarak yapılan işlerin sonucunda ortaya çıkan masraflar, kiracıya aittir. Bu durumda, apartman boyası ev sahibi tarafından yapılmış ve kiralanmadan önce boya durumu kiracıya bildirilmemişse, boyama masrafı ev sahibine ait olacaktır.

Ancak, eğer kiracı boyama işini kendisi yaptırmak isterse, bu durumda masraf kiracı tarafından karşılanır. Kiracı, boyama işi için izin almalı ve ev sahibinin talimatları doğrultusunda hareket etmelidir. Kiracının boyama işi sonrasında apartman boya malzemesinde herhangi bir hasar oluşursa, bu da kiracının sorumluluğundadır.

Türk Borçlar Kanunu’na göre, kiracı apartman boya masrafını kendisi yapılmış olsa bile, ev sahibine teslim etmek zorundadır. Yani, kiracı evden taşındığında, boyanın bakımlı ve temiz bir şekilde ev sahibine teslim edilmesi gerekmektedir. Eğer boya işi eksik ya da kusurlu yapıldıysa, kiracı bunun masrafını da üstlenmelidir.

Sonuç olarak, apartman boya masrafını kiracı mı öder sorusunun cevabı, duruma göre değişir. Evin boya durumu ve kiralamadan önceki bildirimler bu konuda etkili olabilir. Genel olarak, ev sahibi tarafından yapılan boya masrafları ev sahibine ait olsa da, kiracı boyama işini kendi isteğiyle yapmak isterse masrafı kendisi karşılamalıdır. Fakat bu durumda dikkat edilmesi gereken, boya işinin eksiksiz ve kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi ve ev sahibine teslim edilmesidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
servisl