Uncategorized

Html Css Menü Yapımı


Html ve Css ile Menü Yapımı

Merhaba! Bu makalede sizlerle birlikte Html ve Css kullanarak nasıl bir menü yapabileceğimizi öğreneceğiz. Menüler, web sitelerinin önemli bir parçasıdır ve kullanıcıların gezinme deneyimini kolaylaştırmak için tasarlanır.

Öncelikle, Html kullanarak menümüzün temel yapısını oluşturacağız. Bir ul elementi içinde birkaç li elementi oluşturarak menü bağlantılarımızı tanımlayacağız.

<ul>
 <li><a href="#">Ana Sayfa</a></li>
 <li><a href="#">Hakkımızda</a></li>
 <li><a href="#">Hizmetler</a></li>
 <li><a href="#">İletişim</a></li>
</ul>

Html kodumuzda, her bir menü bağlantısı li etiketi içinde a etiketi olarak tanımlanmıştır. Bu bağlantıları varsayılan olarak stilize etmek için Css kullanacağız.

Şimdi, Css dosyamızı oluşturup menümüzü güzelce tasarlayacağız. Menümüzü yatay bir şekilde göstermek için display: inline; özelliğini kullanacağız. Ayrıca, menü bağlantılarımıza biraz boşluk ve arka plan rengi eklemek istiyoruz.

ul {
 list-style-type: none;
 margin: 0;
 padding: 0;
}

ul li {
 display: inline;
}

ul li a {
 display: block;
 padding: 10px;
 text-decoration: none;
 color: #ffffff;
 background-color: #333333;
}

Html ve Css kodlarımızı birleştirdiğimizde, artık güzel bir menümüz olacak. Bu menüyü istediğiniz sayfada kullanabilir ve ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Html ve Css ile menü yapmak oldukça eğlenceli ve özgürleştirici bir deneyimdir. İster basit bir menü, ister karmaşık bir menü oluşturmak isteyin, Html ve Css size bu konuda yardımcı olacaktır.

Umarım bu makale sizlere Html ve Css ile menü yapımı konusunda fikir vermiştir. Kendi web sitenizde deneyerek daha fazla öğrenebilir ve geliştirebilirsiniz.

İyi çalışmalar!


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
servisl